Voľne dostupné prípravky proti kašlu a ich účinok

11.01.2010 18:20

     Lekari sú motivovaní  pri akútnych príznakoch kašľa, aby odporúčali voľne dostupné prípravky proti kašlu. Pritom ich účinnosť je viac než dikutabilná. Ich účinnosť je totiž primárne skúšaná na nevhodnej vzorke ľudí:  na pacientoch s chronickým kašlom, u zdravých ľudí, kde sa umelo kašel vyvoláva a následne vybraným liekom  príznaky zmierňujú. Pri analýze výskumov o účinnosti týchto prípravkov sa sledovali nasledovné skupiny:

·        dospelí pacienti trpiaci akútnymi príznakmi kašľa

·        pacienti, ktorí užívali voľne dostupné pripravky proti kašlu

·        skupiny, kde vo výskume  merali frekvenciu kašľa  a jej trvácnosť

·        výskumy, kde zároveň existovala kontrolná skupina, ktorá dostala placebo alebo nebola ošetrovaná proti kašlu vôbec.

Z analýzy sa vylúčili chronickí pacienti, výskumy astmatikov a  výskumy, kde sa výchádzalo zo zistení na základe zdravých ľudí, kde sa umelo vyvolala choroba.

Výsledky:

Pri analýze 328 výskumov 15 z nich spĺňalo horeuvedené podmienky. Zároveň  treba podotknúť, že úroveň všetkých 328  výskumov o účinnosti liekov bola  všeobecne vedecky málo vierohodná. Mnohí výskumníci nevedeli, že u ktorých ľudí sa používa účinná látka a kde len placebo, respektíve výskumy sa  uskutočňovali na malej  vzorke, aby sa z toho mohlo vyvodzovať jasný neoblomný záver pre liečbu kašľa.

Prípravky na  zmiernenie príznakov kašľa

5 výskumov porovnávalo pripravky s účinnou látkou s efektom placeba. 2 výskumy uznali neúčinnosť codeinu: (Coderit, Codein -acisal, Coderetta).  V 2 výskumoch sa potvrdila neúčinnosť  dextromethorphan-u (Rhinathiol): vplyvom účinnej látky sa znížila miera kašľa o 36% u placeba u 19%, druhý test však vôbec nepreukázal jeho účinnosť. Nová účinná látka moguisteine sa ako relevantná v liečbe  vôbec   nepreukázala.

Vykašliavače

Guaifenesin (Coldrex Broncho sirup, Robitussin Expectorans sirup) skúmali v 2 testoch v jednom sa ukázal ako účinný, v druhom  ako  úplne neúčinný. Ako vedľajšie príznaky sa potvrdili vyrážky a zvracanie.

Lieky na bolesti v hrdle

Bisolvont ma preukázaný vplyv na zníženie frekvencie kašľa . U placeba pokles bol  zaznamenaný         o  8.6%, kým  u Bisolvon-u 15.2%.

Antihistamin-zmierňovač zápalu a opuchu

V jednom teste sa účinnosť preukázala až po 5 dňoch užívania, druhý výskum ho nepotvrdil ako účinný.

Antihistamín

Podľa 2 výskumov užívanie  Terfenadinu  nie je účinný na zmiernenie kašla

Sumarizácia

U 9 výskumov z 15  účinná látka nebola  lepšia ako efekt placebo. Zistilo sa, že lieky všeobecne proti kašlu bez predpisu sa ľahko tolerujú a  ich vedľajšie účinky sú zriedkavé.

Konzekvencie

Je a ostáva otázna účinnosť voľne dostupných  liekov proti kašlu, zároveň nemožno ich odporučiť ako účinný prostriedok proti  ochoreniam horných dýchacích ciest, i keď  sa výrobky dobre tolerujú,  predstavujú  zbytočne vyhodené peniaze. Do relevantného vedeckého potvrdenia ich účinnosti by sa ich požívanie malo obmedziť. Asi ostaneme pri mede a lipovom čaji…

—————

Späť