Mám (D)átchu… O nádche trochu inak-)

03.01.2010 15:18

Každoročne v zimných mesiacoch sa periodiká, magazíny a webstránky o zdraví predbiehajú  v prezentácii, už minulý rok nudu vyvolávajúcej  informácie, ako predísť nádche. Tieto  snahy sa vačšinou viažu k nejakej skrytej snahe pritlačiť nás ku kúpe nejakého zázračného prípravku na prevenciu, či zmirenenie dopadu nádchy. Znalci GNM sa  dokážu zorientovať v súvislostiach: viď článok: Chrípka z pohľadu GNM, ale predsalen si neodpustíme pár zaujímavých podnetov z iného pohľadu.

     Ak ste napr: z Papui Novej Guinei a o nádche ste ešte nepočuli, tak je určite najlepšie sa obrátiť na nejakú renomovanú webstránku o zdraví, či horlivého liečiteľa, ktorý Vás obdarí  celou paletou preventívnych výrobkov. Niektoré rady sú však nadmieru  vtipné, úsmevné a nezmyslami podložené. Napríklad sa môžeme dozvedieť, že virus nádchy prežije v kútiku oka až 1 celý deň a po stečení slzným kanálikom nás bez kompromisu nakazí. Najlepšou obranou sa preto javí, ak budete v zime chodiť so zavretými očami, nebudete hovoriť s nikým, na podanie rúk zabudnite vopred a najlepšie ak sa  vrátite rovno domov do Papua Novej Guinei.

    Ak predsalen zostanete, tak nepočúvajte babku o rizikách toho, že Vás na ľuďmi preplnených miestach “chorobne lízne treskúca  zima”, pretože sa dokázalo,že  napr. na severnom póle spolu s vyššiu frekvenciu lodnej dopravy znižuje aj miera nádchy  na vedeckých polárnych stanovištiach.

    Ak by Vás chcela  herečka Julia Roberts nakazená nádchou pobozkať, tak to kategoricky v duchu horeuvedeného asi odmietnete, i keď sú indície k tomu, že by ste z toho vyviazli bez ujmy “soplenia”. Prečo? Pretože v súvislosti s nádchou medzi najparadoxnejšie odpovede patria výsledky otázok začínajúce na: Prečo práve ja?, Prečo práve teraz? Otázku študujúca British Common Cold Study si zobrala na mušku 420 osôb rôznej typológie a nakazila ich 5 vírusmi nádchy. Zistili, že  príznaky sa prejavili len u dlhodobo vyčerpaných, emočne vybitých jedincov. V rámci štúdie Pittsburg Common Cold Study sa dodatočne zistilo, že stresovými faktormi, ktoré sú “nápomocné” pri vzniku nádchy a až 4 násobne jej “prispievajú” sú:  dlhotrvajúce, vysilujúce problémy v práci, v rodine. Zároveň sa paradoxne potvrdilo, že introverti, ktorí sa menej stýkajú s nakazitým okolím sú náchylnejši na ochorenie než ich “ spoločensky šumiaci” kolegovia = extrovertné povahy. Dôvod? Psychická podpora okolia je totiž katalyzátorom dobre fungujuceho imunitného systému človeka.

     Už ste sa zamýšlali nad tým, prečo Vás ten zákerný virus napadá až v okamihu  skúškového obdobia, či v najvačšom pracovnom vyťažení? Asi Vám to už došlo, že?

     V jednom výskume poprosili vysokoškolských študentov  na internáte, aby napísali o svojom najtraumatickejšom zážitku vo svojom živote. Paradoxne u  tých z nich, ktorým sa opis najlepšie a najvýstižnejšie vydaril, na dlhé mesiace imunitný systém vykázal posilnenú učinnosť. Dokonca pri dlhodobom výskume = steroch zo slín sa potvrdila ,doslova na deň presná, previazanosť emočného stavu jedinca a jeho slinného obsahu. Čím lepšia nálada, tým lepšia imunita… Imunitný systém je ako barometer: poukazuje na to, že  nastal “prúser”… Nuž a keď už nastal,  už nám asi nič nepomôže: ani odvar z kamiliek, ani vitaminová bomba…

     Športuj a predídeš nádche….opať ďalší z nezmyselných omylov a mýtov dnešnej doby.  Pri výskume vrcholových športovcov sa zistilo, že ich  tendencia k nádche je oveľa vyššia než u smrtelníka, ktorý dobehne štafetu až na 3 pokus…Pri výskume bežcov maratónov sa potvrdilo, že zvyšovaním  frekvencie tréningových dní sa priamo úmerne navyšovala aj miera výskytu nádchy. Dôvod? Šport je naozaj vážny stresový činiteľ. Poznáte iného tvora na Zemi, ktorý zo zábavi zabehne 50 km, alebo sa vyžíva v dvíhaní 200 kg náčinia?

Nuž, tak  dá sa vôbec tej nádche predísť????

Ak ste svatý a od rána do večera  meditujete, tak asi sa Vám to podarí…Ak sa Vám podarí znížiť hladinu stresu, tak priamo úmerne klesne aj  výskyt nádchy. Napr. u pravidelne relaxujúcich ľudí je úroveň antigénov v slinách výrazne vyššia než u  lopotiacich sa kolegoch… Ale sú aj imunitu posilňujúce prostriedky, i keď nemusia byť totožné s tým, čo Vám denne médiá trieskajú o hlavu. Nehovorím tu o nejakých pilulkách, výťažkoch  z  morského živočícha, či šupinách kôry neznámeho afrického stromu.

Vitamín C je vraj úplne neúčinný.  Kým nositeľ nobelovej ceny  Linus Pauling hovorí o tom, že 1000 mg vitaminu C znižuje výskyt chrípky o  45%. Tak komu máme veriť? Musíme podotknúť, že existujú aj odporcovia vitamínov, ktorí tvrdia, že 60 mg C vitaminu, postačujúci na prevenciu akurát tak skorbutu, musí stačiť. Na čo chceš žiť tak dlho?

Iné výskumy píšu o zmiernení následkov nádchy. 1000 mg C vitamínu každú hodinu v prvých 6 hodinách vypuknutia nádchy, následne každý deň 3 krát 1000 mg vitamínu zmierňuje príznaky o  85%. Ak to žalúdok nezvláda, treba dávku dočasne znížiť.

O pozitívnych účinkoch  cesnakových kapsúl píše anglická štúdia potvrdzujúca zníženie výskytu nádchy o trojnásobok.  Podobné preventívno-zmierňujúce účinky sa potvrdili požitím zinku a výťažku echinacea.

Čo povedať na rozlúčku? Ak by Vás “nachcípaná” Julia Roberts- ová predsalen chcela pobozkať, tak sa zamyslite nad nasledovnými otázkami:

·        Je môj život dostatočne pokojný a bez vplyvu stresu?

·        Či mate u seba pastely na  cmúľanie so  zinkom?

·        Či požívate pravidelne cesnakové  kapsule?

Ak ste splnili aj horeuvedené v treťom bode, tak nepochybne odoláte  nádche, ako aj Juliinmu bozku…

 

—————

Späť