Aplikáciou zinku je možné zamedziť bolestivej menštruácii

11.01.2010 18:21

     Bolestivá menštruácia dysmenorrhea sa vyskytuje cca. u polovice zdravých žien, ale podľa niektorých  štúdií menštruácia spôsobuje až u 90% žien v prvých 3 dňoch vážne sprievodné príznaky. Z 10 žien sa 1 stáva dočasne PN. Štúdia George A. Eby poukazuje na to, že aplikáciou zinku je možné  podstatne zamedziť nepríjemným bolestivým príznakom  menštruácie.

Nepríjemné krče  v danej oblasti  sa  definujú ako prirodzené sťahy maternice v období menštruácie, ktoré sú v danom čase výrazne intenzívnejšie a frekventovanejšie. Bolesťou trpiace ženy majú vysokú hladinu hormónu prostaglandin, ktorý je  sprievodným znakom krčov, spôsobuje sťahy, dočasne zamedzuje dostatočnej zásobenosti maternice kyslíkom.  Bolestivú menštruáciu štandarne liečia nesteroidnými  protizápalovými liekmi: Ibuprofen, Advil, Algoflex, Nurofen, ktoré zabraňujú látkovej výmene prostaglandinu, prípadne antikoncepciou, ktorá zabraňuje ovulácii a menštruácii. Paracetamol sa taktiež nasádza (napr. Rubophen), ktorý však len zmierňuje bolesti, na hladinu prostaglandinu nemá žiadny vplyv. U iných žien pomáha pravidelné cvičenie, beta-blokátory, psychoterapia, chirurgické pretnutie nervovych spojov v bedrovej oblasti, rozšírenie krčka maternice, či úprava  hladiny progesteronu.

V roku 1982  Eby, Davis Halcombovci podávali pacientom  počas 7 dní na zmiernenie príznakov nádchy  jednoduchý zinkový glukanát: (23 mg zinku každé  2 hodiny počas dňa) u žien sa okrem výraznej úľavy v nádche dostavilo i nečakané zistenie: menštruácia bez bolestivých príznakov, či nadúvania.

 Následne sa efekt zinkového glukanátu odskušával v Texase. Ženy  1-3  krát denne požívali  30 mg zinku 1 až 4 dni pred predpokladaným dňom menštruácie. Vedľajšie účinky sa nevyskytovali až na nutkanie k zvracaniu, ktoré však  bolo spôsobované výrazným predávkovaním zinku nad úrovňou 30 mg v jednej dávke.

Efekt bol jednoznačný: zamedzenie nepríjemných sprievdoných znakov: bolesti, nadúvanie, normalizácia krvácania, pri požití 1 kapsule 14 mg zinku s jedlom sa nedostavili ani žalúdočné potiaže. Dané osoby mohli úplne vylúčiť všetky ostatné dovtedy používané medikamenty, nepotrebovali lekársku intervenciu.

Poučenie:

Otázky vplyvu  prostaglandinu na  krče maternice nie sú jednoznačné.  Je totiž možné, že ich nespôsobuje a ich príčinou je cyclooxygenase-2 (COX-2), ktorá je jej zlúčeninou, respektíve produkt vznikajúci jej rozkladom. Zinok vplýva na prácu COX-2 enzýmu, zároveň pozitívne vplýva aj pri angíne pectoris, pozitívne vplýva na prekrvenie vlásočníc. Požívanie 31 mg zinku denne pozitívne zamedzilo aj tenzii PMS, kým pri užívaní dávky len na úrovni  15 mg sa príznaky nezlepšili.

Doporučená denná dávka zinku v USA bola dlhé roky 15 mg, nedávno bola ponížená na  8 mg, pričom jej štandardný príjem  v potrave je 9 mg. Len tie ženy  boli imúnne voči  PMS, ktorých denná dávka zinku bola 2 násobná pôvodnej odporúčanej  dennej dávky.

 Je potvrdené, že aplikáciou zinku je možné zamedziť nepríjemné bolestivé príznaky menštruácie. Oxid zinku sa neodporúča kvoli jej slabej biologickej zúžitkovateľnosti. Ženy s nadváhou a vo vyššom veku potrebujú vyššiu dávku, ak však ani 90 mg denne nepomáha, je dôvodný predpoklad, že krče má za následok niečo iné.

—————

Späť