Vrah je medzi nami-) Menej známe nebezpečné vedľajšie účinky paracetamolu

11.01.2010 18:19

Čo by bolo, keby sa o nejakom doplnku výživy alebo vitamíne potvrdilo, že spôsobuje vážne až fatálne poškodenie pečene, respektíve môže mať jej užitie za následok smrť?  Čo by bolo keby daný doplnok výživy, či vitamín generoval celosvetovo 100 000 hovorov ročne na linky centra pre otravy, 56 000 akútnych výjazdov, 26 000 hospitalizácií, 450 úmrtí? Okamžite by prípravok zakázali! A čo ak  tieto ochorenia a úmrtia spôsobujú lieky voľne dostupné bez potreby receptu vynášajúce ročne mnohé milióny dolárov? Čo sa stane? Nič! V tomto článku  na základe zistení  Dr. Jay Cohen-a sa otvoria oči mnohým čitateĺom.

     Mnohí ľudia si myslia, že lieky bez receptu konzumujú v súlade s predpismi v príbalovom letáku a bez rizika. Možno však nevedia, že napr. aspirín aj v povolenom množstve spôsobuje  vredy, antihistamíny (lieky proti alergii) spôsobujú únavu a malátnosť a prípravky obsahujúce paracetamol  môžu mať za následok  vážne poškodenie pečene. O týchto rizikách sa zmieňujú aj niektoré príbalové letáky: napr. paracetamol sa nemá kombinovať s 1-3 pohármi alkoholu denne. Čo sa však o.i. nespomína su riziká požívania paracetamolu v prípade hladovania, ktoré nastupuje napr. pri anorexii, zníženom príjme stravy, podvýžive, nechutenstve pacienta. Ako príklad sa spomína o.i. incident 25 ročného švéda  a jeho prípadovej štúdie z roku 1992. Daný muž mal na dovolenke v Turecku žalúdočné potiaže. 2 dni pred odletom domov ho trápilo zvracanie, výrazné bolesti, nechutenstvo sa zintenzívnelo. Keďže sa jeho stav v lietadle zhoršil, bol okamžite hospitalizovaný s diagnózou: zlyhanie pečene, bol zaradený na  listinu žiadateľov transplantácie. Od jeho brata sa zistilo, že denne požíval 500-1000 mg paracetamolu, za 2 dni 5-6 gramov. Našťastie sa jeho stav neskôr zlepšil, k trasplantácii nedošlo. Čo spravil daný muž nesprávne? Nič.  Odporučaná dávka paracetamolu je totiž 4 gramy, muž požíval  len 2-3 gramy denne. Paracatamol si dával na zmiernenie bolestí žalúdka. Držal sa poučenia v letáku a takmer umrel… dôkaz toho, že paracetamol aj v odporúčanej dávke môže spôsobiť zlyhanie pečene až smrť.

Účinný pečeňový jed

Mnoho liekov môže spôsobiť zlyhanie pečene až smrť. Ale paracetamol je dokazateľne “najúčinnejší” v tomto smere, ročne generuje  celosvetovo 100 000  telefonátov na oddelenie otráv, 56 000 akútnych výjazdov, 26 000 hospitalizácií, 450 úmrtí. Paracetamol  má za následok viac pečeňových prípadov než všetky ostatné rizikové lieky na pečeň  dohromady. I keď počet týchto pripadov voči miliómom pacientov, ktorí paracetamol poživájú bez komplikácií, je nízky, odborníci jednotne tvrdia: aj to málo je dosť veľa. Dr. Wiliam Lee sa pýta, ako je možné, že voľne dostupný  liek na zmiernenie bolesti spôsobuje také komplikácie až fatálne následky? Prečo vplýva paracetamol na pečeň? Paracetamol v istej dávke pôsobí ako pečeňový jed. Aj pri povolenej dennej dávke sa totiž vytvára jedovatý vedľajší produkt: N-acetyl-benzoquinoneimine (NAPQI), ktorý je potrebné odbúrať inak pôsobí toxicky. Hranica medzi optimálnou a rizikovou dávkou je totiž veľmi krehká. Dvojnásobná denna dávka  môže mať za následok po pár dňoch smrť, pretože vedomé či nevedomé navyšovanie  požitého množstva pôsobí ako účinný jed. Práve už spomínané hladovanie, znížený príjem stravy počas ochorenia znižuje ochrannú hladinu glutathione-u v tele, čo spôsobuje zvýšené riziko otravy a to aj pri dodržaní predpísanej dávky paracetamolu. Glutathione totiž pôsobí ako účinný nástroj odbúravania toxínov a toxických splodín liekov. Jej dostatočnú hladinu zabezpečíme  len adekvátnym prísunom stravy. Ak ju nemáme, tak riziko neodbúrania toxínov  sa navyšuje a telo je vystavené možnej otrave.

Za nevedomé predávkovanie platíme vysokú cenu

Jedna z horeuvedených možností je, keď pacient zabúda, koľko tabletiek si za deň dal, iní požijú zvýšených 5-8 gramov, pretože sa ich bolesti po užití predpísanej dávky stále nezmierňujú. O tom, že pacienti častokrát užívajú zároveň viac liekov nezávisle na sebe obsahujúcich paracetamol ani nehovorím. Vtedy sa súčty robia ešte ťažšie. V jednej štúdii až 108 pacientov, ktorým bol predpísaný liek obsahujúci paracetamol, neboli lekárom o presných rizikách oboznámení.

Popieranie potreby účinnejšieho informovania

Zanedbávanie infomovania o rizikách predávkovania hlavne pri paralelnom užívaní paracetamolových liekov  môže mať  fatálne dopady. A o rizikách , ktoré spôsobuje nechutenstvo a znížený príjem stravy napr. u infekčných chorobách sa nehovorí vôbec. Príkladom je prípad 16 ročného chlapca, ktorý po operacii žalúdka, trpiaci horúčkou po požití 1200 mg paracetamolu úplne skolaboval a umrel. Aj u dojčiat sú ochorenia sprevádzané zvrcaním časté, pričom maminy častokrát proaktívne pristupujú k podávaniu odporúčenej dávky paracetamolu na 4 hodinovej báze. O rizíkach sotva vedia. U jedného 9 mesačného dojčaťa  2 dňová terapeutická dávka paracetamolu spôsobila  poškodenie pečene. Zistilo sa, že dieťa trpelo geneticky podmienenou zníženou úrovňou glutathione-u a oproti normálu produkoval len 5%  požadovaného množstva.

Čo robiť

Užívajme menej paracetamolu alebo vôbec, ak predsalen požijete, tak vedzte, že

  • Paralelné požitie alkoholu je nebezpečné
  • Pri hladovaní je užívanie vysoko rizikové
  • Je potrebné  zistiť úhrný obsah paracetamolu všetkých užívaných liekov
  • Pokročilým vekom sa hladina  glutathione-u znižuje, čo zvyšuje riziko  otravy

Riziko užívania paracetamolu znižuje:

  • N-acetylcystein
  • methionin
  • C (paracetamol dávka 1000 mg) a E vitamin (400 národnej jednotky)
  • S-adenosylmethionine (SAMe)
  • srvátka (20 gr denne)

N-acetylcystein aplikujú formou infúzie pri otrave paracetamolom. Napr. pri požití odporúčanej dávky paracetamolu  sa aplikuje dávka  600 mg N-acetylcystein a 1000 mg C-vitaminu.

 

Komentár:

Coldrex nápoj obsahuje 750 mg. paracetamolu a odporúčajú sa 4 užitia denne. Pre niekoho však aj 3 môžu byť veľa. Nezabudnime totiž pripomenúť, že sa  o závisloslosti užívania na váhe pacienta, veku, enzymatickom vybavení pacienta v príbalovom letáku nehovorí. O alkohole a hladovaní taktiež nie. U paracetamolu 500 g sa  napr. píše, že vo vačšich dávkach a dlhodobo požívaný pôsobí toxicky. Toto dáva planý pocit bezpečia užívateľom, že mierne navýšenie  nemôže predsa nič zlé spôsobiť.

Príznaky predávkovania paracetamolom sú v prvých 24 hodinách nasledovné: zvracanie, napínanie k zvracaniu, bolesti brucha, nechuť do jedla, bledý výraz tváre. Inak povedané: ide o vlastne o príznaky, na ktoré sa vlastne paracetamol paradoxne pôvodne nasádza.

Problém s prípravkami, ktoré paracetamol neobsahú je v tom, že okrem aspirínu zvyšujú riziko infarktu,  alebo  spôsobujú,  podobne ako aspirín,  krvácanie v žalúdku a  v črevách. Zároveň vedecké štúdie hovoria, že nesteroidné   protizápalové lieky v kombinácii s užívaním  antidepresív  zvyšujú riziko krvácanie v tráviacom trakte až o 6 násobok.  Majte prosím na pamati, aké riziká má  to, čo si beriete do svojich úst!

—————

Späť